Skip to main content

Od začiatku roka môžeme na finančných trhoch pozorovať výraznú zmenu nálady z pesimistickej na optimistickú, vďaka čomu začali ceny širokej škály aktív výrazne posilňovať.

Medzi tieto aktíva patria aj kryptomeny, ktoré od začiatku roka dokázali posilniť o desiatky percent. V prípade Bitcoinu (BTC) ceny atakujú veľmi dôležitú psychologickú a technickú hranicu 25000 USD. Pripomeňme si, že na konci roka 2022 sa jeden BTC obchodoval len za 16600 USD. Hodnota tak už vzrástla o približne 50% a to za necelé 2 mesiace.

Aktuálne momentum nasvedčuje tomu, že hranica 25000 USD by nemusela byť posledná zastávka v raste ceny. Údaje o opciách od spoločnosti Deribit ukazujú vysoký počet vypísaných kúpnych opcií na BTC – tzv. open interest – pri cenách 26000 a 30000 USD. Ak sa BTC podarí prekonať hranicu 25000 USD, tieto hranice budú v ďalšom vývoji veľmi dôležité.

otvorené úroky podľa realizačnej ceny

Kde tento celý rast ale začal?

Úrokové sadzby stále nezačali klesať a ani ekonomický rast nevyzerá príliš ružovo. To je všetko pravda, aktuálne dáta naozaj nenasvedčujú tomu, že by sa trhy ako také mali začať obracať a nie to ešte aby dosahovali dvojciferný rast. Treba si však uvedomiť, že trhy sa prevažne hýbu so 6-mesačným predstihom. To znamená, že síce zverejnené dáta sú stále nič moc, avšak celková nálada subjektov, ktoré pôsobia na trhu začala byť prevažne optimistická. 

Optimizmus pochádza najmä z myšlienky, že najhoršie sprísňovanie menovej politiky je za nami. Niektorí investori sa tiež utvrdzujú v názore, že FED môže potlačiť infláciu bez toho, aby vyvolal recesiu v USA, čo podporilo rizikové aktíva od akcií až po kryptomeny.

Je to teda pravda? Je všetko zlé za nami a čaká nás už len ružová budúcnosť?

Odpoveď je žiaľ, áno aj nie. Nikto nevie, čo bude o mesiac, nie to ešte o pol roka. História ukazuje, že trh síce nie je neomylný avšak aj napriek tomu je veľmi dobrý v predvídaní budúcnosti. Aj keby sme teda v novom cykle ešte neboli, znamená to, že sa ku nemu veľmi rýchlo blížime.

Cyklus Bitcoinu

Pripomeňme si na záver, čo taký cyklus na BTC môže priniesť

Na grafe nižšie vidíme graf BTC od roku 2012. Od tohto roku až po súčasnosť boli tri hlavné cykly, v ktorých hodnota vzrástla o tisícky percent. Prvý cyklus bol, čo sa týka percentuálneho zhodnotenia najsilnejší (44921%), za ním nasledoval druhý (8258%), a ako posledný bol cyklus, ktorý prebiehal od roku 2019 do 2021, kde zhodnotenie bolo 2046%.

Zhodnotenie postupne klesá, nakoľko BTC rástol čoraz z väčšej základne. Aj napriek tomu však išlo o neuveriteľný rast, ktorý žiadne iné aktívum v tak krátkom čase nedosiahlo. Anthony Scaramucci, zakladateľ spoločnosti SkyBridge Capital, označil rok 2023 za „rok zotavenia“ pre BTC a predpovedal, že by sa mohol do dvoch až troch rokov obchodovať za 50 000 až 100 000 USD.

Netreba však zabúdať, že kryptomeny sú vo všeobecnosti veľmi volatilné a ako rýchlo rastú môžu aj rýchlo poklesnúť. Preto prosím pri investovaní vždy myslite aj na riziká, ktoré sú s týmto investovaním spojené. 

Publikované v marci 2023

 

Všetky informácie a analýzy uvedené v tomto dokumente sú vypracované spoločnosťou Convexional, ktorá zabezpečuje poradenstvo pri výkone Investičnej stratégie Krypto Mix.

www.convexional.com