Skip to main content
Martin Bittara, CEO

Vstúpte do sveta kryptomien prostredníctvom najnovšieho článku, kde preskúmame súčasnú dynamiku kryptotrhu a detailne analyzujeme faktory, ktoré majú kľúčový vplyv na jeho vývoj.

Naša pozornosť sa sústredí na nedávny výpredaj podielu spoločnosti FTX v Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) a jeho dopad na hodnotu Bitcoinu. Okrem toho preberieme rôzne aspekty ovplyvňujúce trhovú dynamiku, vrátane indikátorov, sadzieb financovania a vývoja poplatkov za transakcie.

Q1 - Náročné obdobie so Zníženými Obchodnými Objemami na Kórejskom Trhu

Prvý kvartál priniesol výzvy, ktoré sme očakávali. Objemy na kórejskom trhu sa dramaticky zmenšili, s Dogecoinom na popredí. Upbit 24 zaznamenal minimálne objemy od začiatku októbra ($1,2 mld. vs. $7,7 mld. na 12. januára). Dokonca aj Dogecoin sa stal najaktívnejšou kryptomenou v Kórei, signalizujúc, že aj kreatívni obchodníci s kryptomenami majú ťažkosti nájsť nové príležitosti.

Dominancia Bitcoinu a Hladina Chamtivosti

Indikátor dominancie Bitcoinu sa drží tesne pod 50% a kryptomeny s vyššou alfou by potrebovali jeho ďalší pokles pre rast. Chamtivosť a strach u Bitcoinu ešte nedosiahli úroveň vhodnú na nákup, ktorá bola naposledy dosiahnutá v auguste pri hodnote pod 20%. Vtedy bol Bitcoin obchodovaný za 26 000 dolárov, čo predstavovalo výbornú príležitosť na nákup.

Identifikujeme Kryptomeny s Potenciálom

Sadzby financovania (BTC +9,3%, ETH +6,2%) sa vrátili do jednociferných hodnôt a pozícia Open Interest ukazuje, že obchodníci znižujú svoje Long pozície. V tejto fáze cyklu by bolo ideálne identifikovať kryptomeny s vyššou alfou. No podiel Bitcoinu na Open Interest ukazuje, že väčšina obchodníkov sa stále sústreďuje len na BTC a ETH.

Poplatky za Transakcie Ethereum a Ich Význam v Sieti

Poplatky za transakcie Ethereum klesli po schválení ETF, naznačujúc, že sieť nie je preťažená a objem transakcií je podpriemerný. Na rozdiel od BTC, kde vidíme relatívne vysoký počet transakcií a presunutých mincí.

Zmeny vo Výkone Bitcoinu a Ethereum

Z top 88 kryptomien je len 24% YoY vyšších, pričom Bitcoin klesá o -2%, a ETH stúpa o +8%. ETH sa vrátilo na úroveň prielomu 2 400/2 440 a ak táto hladina neposkytne dostatočnú podporu, ceny by mohli klesnúť späť na 2 200 alebo nižšie.

Očakávania od Bitcoinu

Stále očakávame, že Bitcoin sa vráti späť na 38 000, pričom by sme radšej videli prudký pokles do tejto oblasti namiesto postupného klesania a opätovného rastu, čo by vytvorilo bolestivý obchodný priestor s klesajúcou volatilitou.

Realizovaná volatilita Bitcoinu za 30 dní obchoduje nad 52%, čo je o niekoľko percent nad predpokladanou (46-48%). Očakávame, že klesne späť na 30% v nasledujúcich dvoch mesiacoch.

Býčí Trh a Konsolidácia

Piata býčia trhová sezóna bude pokračovať tento rok, ale krypto je momentálne v období konsolidácie. Akcie dosahujú nové historické maximá, ale neistoty okolo zníženia úrokových sadzieb v USA zvyšujú výnosy desaťročných štátnych dlhopisov na 4,20%. Očakávame, že to bude dočasná prekážka, ktorá sa vyrieši do marca.

Ethereum vs. Bitcoin: Ktorý Má Potenciál pre Rast?

Príjmy Ethereum sa držia oveľa lepšie než príjmy Bitcoinu. Ethereum vytvorilo týždenné poplatky vo výške 86-88 miliónov dolárov na začiatku decembra, ktoré teraz klesli na 53 miliónov dolárov (-38%). V porovnaní k tomu, poplatky Bitcoinu klesli z 97-102 miliónov dolárov na iba 26 miliónov dolárov (-74%). Zamerajme sa teda na ETH ako na potenciálneho kandidáta pre ďalší nárast.

 

Trhová kapitalizácia kryptomien v roku 2023 zaznamenala výrazný nárast, naznačujúc rastúce prijatie a investície do tejto oblasti. Očakávania sú vysoké, že trhová kapitalizácia celého krypto trhu v roku 2024 dosiahne ešte vyššie hodnoty, s potenciálom prelomiť rekordy a dosiahnuť nové historické maximá.


Kryptomeny sa tak stávajú dôležitou súčasťou globálneho finančného ekosystému a investori majú pred sebou nové príležitosti na diverzifikáciu portfólia a dosiahnutie výnosov v nadchádzajúcom roku.

Martin Bittara

Martin Bittara

CEO

Pomohol vybudovať úspešného SFA na Slovensku a má za sebou viaceré úspešné finančné projekty. Cez 15 rokov zhodnocuje voľný kapitál firmám a rodinám.