Skip to main content

Filecoin (FIL) je decentralizovaná platforma pre úložisko dát, ktorá používa blockchain technológiu na vytvorenie decentralizovanej siete pre ukladanie a zdieľanie dát. Aktuálne sú v tejto sieti uložené dáta dokopy vo veľkosti 1,1 EIB (čo je 1 268 213,66 TB).

Technológia

Filecoin využíva inovatívny systém, ktorý odmeňuje účastníkov siete (nazývaných „miner“) za poskytovanie nepoužitého úložného priestoru na ich pevných diskoch. Toto umožňuje Filecoin vytvoriť globálnu, decentralizovanú sieť pre úložisko dát.

Použitie

Filecoin je navrhnutý tak, aby mohol slúžiť ako platforma pre rôzne typy dát – od osobných súborov až po obrovské databázy. Toto robí Filecoin atraktívnym pre všetky druhy používateľov – od jednotlivcov až po veľké korporácie.

Kryptomena (FIL)

FIL sa používa na zaplatenie poplatkov za ukladanie a zdieľanie dát v sieti, a tiež sa odmeňujú ťažiari za poskytovanie úložného priestoru a zabezpečovanie siete.

Regulácia a riziká

Žiaľ aj Filecoin, bol v zozname kryptomien, ktoré SEC označil za akcie. To v budúcnosti môže spôsobiť nemalé problémy a tlak na ich cenu smerom na dol. Posledné správy však v kauze SEC vs XRP dávajú nádej aj pre ostatné kryptomeny nakoľko XRP v súdnom spore zvíťazil.

Ďalším rizikom je aj tokenomics Filecoinu. Existuje totiž veľa veľrýb, ktoré držia veľký počet FIL. To môže v budúcnosti spôsobiť problém ak by ich začali predávať vo veľkom množstve, mohli by tak spôsobiť veľký tlak na pokles hodnoty. Tieto veľryby sú však väčšinou tvorcovia FIL, ktorý veria danej kryptomene a pravdepodobnosť takéhoto scenára sa teda znižuje.

Filecoin pôsobí v relatívne prominentnom sektore, ktoré patrí najmä technologický gigantom ako Google, Amazon alebo Microsoft, konkurencia teda nie je vôbec malá. 

Porovnanie cien FIL vs. AWS vs. Google (1 PB = 1 000 TB)

Porovnanie cien FIL vs AWS vs Google (1 PB = 1 000 TB)


Využitie úložiska v porovnaní s kapacitou

V 3. štvrťroku 2023 vzrástlo využitie úložiska Filecoin na 12,6 % celkovej dostupnej kapacity úložiska, čo je pozitívny signál pre aktívne úložné transakcie. Avšak stále treba poznamenať, že klesla priemerá úložná kapacita v nespracovaných bajtoch na približne 11 EiB, po historickom maxime 17 EiB v predchádzajúcom roku. Tento pokles kapacity súvisí aj s poklesom počtu poskytovateľov úložísk na platforme, čo viedlo k spolupráci s servers.com s cieľom urýchliť prírastok nových poskytovateľov na trh.

Využitie úložiska v porovnaní s kapacitou

Začína postupne rásť segment klientov, ktorý ukladajú na Filecoine vyše 1000 TB. To znamená, že postupne sa začínajú zaujímať o toto úložisko aj väčšie firmy.

Asi nie je prekvapivé, že najviac sa používa v technologickom sektore, ale využíva sa aj v zdravotníckom sektore, kde sú veľakrát citlivé informácie. To znamená, že Filecoinu rastie dôvera čo sa týka bezpečnosti.

Filecoin využitie

Aj napriek tomu, že rok 2022 nebol moc pozitívny pre krpytomeny, využitie Filecoinu stále rástlo.

Už len z týchto grafov je vidieť, že Filecoin sa reálne používa a je o neho záujem. Je cenovo silne konkurenčný, aj voči takým menám ako je AWS alebo Google. Využívanie Filecoinu na ukladanie dát vytvára dopyt po ňom. Aktuálny trend pritom je silne rastúci. Okrem lepšej ceny ponúka aj vyššiu bezpečnosť a stabilitu. Keby sa stalo niečo AWS alebo Google serverom, vypadnú celé stránky s rizikom straty dát. V prípade Filecoinu sa to však nemôže stať nakoľko dáta sú decentralizované a nejedná sa teda o ukladanie dát na jednom konkrétnom mieste. Výpady stránok alebo strata dát je tak minimálna.

 

Viac info: 

https://messari.io/report/state-of-filecoin-q2-2023?referrer=asset:filecoin

https://www.youtube.com/watch?v=-2MoANmNRug

Všetky informácie a analýzy uvedené v tomto dokumente sú vypracované spoločnosťou Convexional, ktorá zabezpečuje poradenstvo pri výkone Investičnej stratégie Krypto Mix.

www.convexional.com