Skip to main content

História Cien po Halvingoch

Počas období po halvingu sa cena Bitcoinu vyvíjala rôzne. Historické udalosti, ako prvý halving v novembri 2012, kedy cena Bitcoinu dosiahla historický maximálny vrchol približne 1150 USD, a druhý halving v júli 2016, ktorý sa spájal s nárastom ceny na takmer 20 000 USD, ilustrujú potenciálny vývoj.

Na konci roku 2012 prvý halving znížil odmenu za blok Bitcoinu z 50 na 25 BTC. Štyri roky neskôr druhý halving znížil odmenu na 12,5 BTC. Po najnovšom halvingu je odmena za blok teraz 6,25 BTC.

Hoci existujú všeobecné očakávania zvýšenia ceny Bitcoinu okolo doby halvingu, takýto vývoj rozhodne nie je zaručený. Očakávanie rastu ceny súvisí s teóriou ponuky a dopytu: Cena veci stúpa, keď je obmedzená ponuka a klesá, keď existuje prebytok ponuky. Menej Bitcoinov vstupujúcich do obehu môže ovplyvniť ich cenu. No ďalšie faktory ovplyvňujúce vývoj ceny Bitcoinu sú rovnako dôležité, ako napríklad globálne udalosti, ako pandémia COVID-19, vojna na Ukrajine alebo verejný názor na environmentálny dopad a udržateľnosť ťažby.

Minulé udalosti halvingu Bitcoinu preukázali pozitívny vplyv na trhovú cenu. Napríklad v roku 2012, počas halvingu, cena 1 BTC vzrástla o 8 069% v priebehu roka. Okrem toho sme o rok po halvingu v roku 2016 videli nárast ceny BTC o 284%. Komunita preto očakáva zvýšenie ceny v dôsledku ďalšej nedostatkovosti a na základe minulých scenárov. Avšak, môžeme len špekulovať o trende v budúcnosti a nie je možné to presne predpovedať.

Bezplatná registrácia
Vývoj ceny Bitcoinu

Prvý halving (november 2012):

  • Pred samotným halvingom dosahovala cena Bitcoinu približne úroveň 12 USD.
  • Po nastúpení do obdobia halvingu postupne začala zvyšovať svoju hodnotu.
  • V decembri 2013 vystúpila na historické maximum, ktoré sa blížilo približne 1150 USD.

Druhý halving (júl 2016):

  • Pred druhým halvingom bol Bitcoin dostupný za približne 650 USD.
  • Po halvingu sa cena vyšplhala na svoje historické maximum v decembri 2017, dosahujúc takmer 20.000 USD.

Tretí halving (máj 2020):

  • Cena Bitcoinu pred tretím halvingom dosahovala približne 8 500 USD.
  • Po halvingu nasledoval výrazný nárast ceny, a v apríli 2021 Bitcoin dosiahol nové historické maximum, prekonávajúc 64.000 USD.

Očakávaný halving (apríl 2024):

  • Mnohí predpokladajú, že zníženie hodnoty Bitcoinu na polovicu povedie k ďalšiemu obdobiu rastu, keďže historické údaje a aktuálny trend ukazujú, že každý halving je sprevádzaný takýmto trendom.
Registujte sa hneď