Skip to main content

🧩 Mesiac august bol spojený s poklesom takmer na všetkých trhoch spolu s nízkym objemom, ktorý je typický pre tento letný mesiac. Dôvodom poklesu cien bol najmä rast sadzieb na bezrizikových štátnych dlhopisoch. Úrok na 2-ročných dlhopisoch USA, krátkodobo prekročil hranicu 5%. Vyšší výnos na dlhopisoch láka čoraz viac investorov, ktorý sa na druhej strane zbavujú rizikových aktív akými sú akcie alebo kryptomeny.

🧩 Bitcoin voči EUR v auguste poklesol o 10,6 %. Celkový sentiment ako je vo zvyku sa preniesol aj na trh kryptomien. Ten bol v takmer všetkých oblastiach negatívny a to najmä pre rizikové aktíva, medzi ktoré kryptomeny nepochybne patria. Za poklesom teda netreba hľadať výrazne negatívne správy, ale skôr len náladu investorov, ktorá býva premenlivá.

🧩 Obdobie nezvyčajného pokoja na kryptomenách sa tento týždeň náhle skončilo, keď predstava vyšších a dlhodobejších úrokových sadzieb vyvolala výpredaj rizikových aktív, ako je Bitcoin alebo ďalších kryptomien. Bitcoin zostáva aj naďalej o 60 % nad úrovňou, na ktorej začal tento rok, a výrazne prekonáva iné výkonné aktíva, ako napríklad technologické akcie. Množstvo negatívnych faktorov – od rastúcich výnosov na dlhopisoch po regulačné tlaky a hospodárske oslabenie v Číne – však hrozí, že oslabí príťažlivosť rizikových aktív, ako sú kryptomeny. Na nálade sa podpísala aj správa, že spoločnosť SpaceX Elona Muska odpredala svoje BTC. 

🧩 Ceny kryptomien krátkodobo vzrástli na konci mesiaca po tom, ako Grayscale Investments – najväčší správca fondov v tejto oblasti zaznamenal právne víťazstvo v dlhodobej snahe uľahčiť investorom zaradiť Bitcoin do svojich portfólií za pomoci ETF. Americký odvolací súd rozhodol, že Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) nesprávne zamietla žiadosť od správcu aktív, spoločnosti Grayscale Investments, na vytvorenie fondu obchodovaného na burze (ETF) v oblasti Bitcoinu, pričom zamietnutie označil za „arbitrárne a nezmyselné.“ Grayscale sa snaží vytvoriť fond, aby poskytol investorom expozíciu k kryptomenách prostredníctvom tradičných maklérov a trhu namiesto digitálnych búrz. SEC už schválil fondy, ktoré vsádzajú na budúce ceny Bitcoinu (prostredníctvom derivátov), alebo na kolísanie cien tejto kryptomeny, no zamietla mnoho žiadostí o ETF držiace samotný Bitcoin, argumentujúc tak, že trhy sú náchylné na podvod a manipuláciu. Toto rozhodnutie nie je len o Grayscale alebo Bitcoine, stanovuje precedens pre širší krypto priemysel. 

🧩 Je nutné však povedať, že toto rozhodnutie neznamená, že Grayscale alebo ktokoľvek iný dostal povolenie na vytvorenie Bitcoin ETF, SEC má 45 dní na to aby sa odvolal a podložil ďalšie dôvody, prečo si neželá vytvorenie ETF. 

🧩 Ceny kryptomien boli počas uplynulého roka negatívne ovplyvnené sériou pádov tokenov, škandálov spoločností, bankrotov a regulačných zásahov. SEC, ktorý v posledných mesiacoch podal súdne návrhy proti krypto gigantom ako Binance a Coinbase, je široko pohŕdaná fanúšikmi kryptomien, ktorí odmietajú skepsu voči kryptomenám. 

🧩 Globálny platobný gigant PayPal prehĺbil svoje kroky v kryptopriemysle spustením dolárového stablecoinu s názvom PayPal USD (PYUSD). Týmto krokom sa PayPal stáva jednou z prvých veľkých amerických finančných spoločností, ktorá spustila vlastný stablecoin napriek regulačnej neistote okolo kryptomien v krajine. Mnoho veľký búrz s kryptomenami ako napríklad Coinbase alebo Binance PYUSD zaradili medzi ostatné obchodovateľné kryptomeny.

Krypto Mix – index najlepších svetových kryptomien, ktorý je aktívne spravovaný na dosiahnutie optimálneho pomeru výnosu a volatility dosiahol v mesiaci AUGUST výnos -12,88 % a za obdobie od januára 2023 je zhodnotenie na úrovni 42,35 %.

V prípade kryptomien zaradených do našej databázy, takmer všetky skončili s dvojcifernou stratou. Z pomedzi sektorov najvýraznejšie padal Defi, ktorý má až 5 coinov v Top 10 losers. Avšak naša najvyššia expozícia v Defi prostredníctvom tokenu Maker poklesla len o 4,9% a umiestnila sa tak dokonca v Top 10 gainers, ak by sme nepočítali stablecoiny tak by sa umiestnila na 4 mieste. Pri poklesoch je evidentné vidieť, že sa jednalo o pokles trhu ako taký než o zlé správy pri jednotlivých coinoch.

V Krypto Mixe stále dbáme na obozretnosť a dôkladný výberový proces, aby sme zabezpečili stabilitu a rast pre našich investorov. Dôsledne sledujeme vývoj na trhu kryptomien a sme vždy pripravení prispôsobiť sa novým podmienkam.

Všetky informácie a analýzy uvedené v tomto dokumente sú vypracované spoločnosťou Convexional, ktorá zabezpečuje poradenstvo pri výkone Investičnej stratégie Krypto Mix.

www.convexional.com