Skip to main content

🧩 Mesiac júl bol spojený s ďalším rastom akciových trhov. Dôvodom rastu je zlepšenie ekonomického prostredia, ktoré aj napriek vysokým úrokovým sadzbám sa zrejme vyhne ekonomickej kríze. Môžeme tomu vďačiť najmä silnému trhu práce, ktorý nepoľavil ani v časoch dvojcifernej inflácie. Zdá sa, že spotrebiteľ zostáva aj naďalej silný, čo je vidieť na rekordne silnej dovolenkovej sezóne ako aj v lepších výsledkoch súkromného sektora.

🧩 Hlavný manažéri spoločnosti v kvartálnych výsledkoch začali podstatne menej používať slová ako kríza, recesia alebo protivetry. Naopak začali vo veľkom hovoriť o nových technológiách a to najmä u umelej inteligencií. Tá sa stala témou číslo 1. Niektorí analytici tvrdia, že ide o veľký skok v technológií, ktorý by sa dal prirovnať s vynálezom internetu. Vďaka nemu by malo v ďalších kvartáloch alebo rokoch prísť zvýšeniu produktivity ako aj ekonomickému rastu, ktorá je s ňou spojená.

🧩 Bitcoin voči EUR v júli poklesol o 4,97 % (z 27901,6 na 26515,14). Aj napriek poklesu, BTC zostáva aj naďalej na zvýšených úrovniach. Domnievame sa, že ide skôr o miernu korekciu, nakoľko v predošlých mesiacoch sme mohli vidieť výrazný nárast ceny. Od začiatku roka vzrástla cena o 72,16 %.

🧩 Rozhodnutie Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) konečne zavŕšilo diskusiu okolo kryptomeny Ripple. Výsledok bol pozitívny: XRP nie je považované za cenný papier a môže sa voľne obchodovať na amerických trhoch bez obáv z regulačných dôsledkov. Toto oznámenie, ktoré prišlo 13. júla, malo pozitívny vplyv na trh kryptomien. V reakcii na toto oznámenie, cena XRP prudko vzrástla takmer o 100 %. Neskôr však nadšenie investov sa upokojilo a cena sa po dosiahnutí maximálnej hodnoty 0,94 USD mierne skorigovala.

V reakcii na tento verdikt začali rásť aj iné kryptomeny, ktoré SEC nedávno obvinil z podobného označenia a to, že sa jedná o akcie. Medzi nimi boli napríklad Solana, Polygon a Cardano. Súdny spor dal týmto kryptomenám nádej, že sa rovnako ako XRP zbavia tejto kategorizácie. To bol hlavný dôvod, prečo ceny týchto kryptomien začali posilňovať a vymazali tak časť predošlej straty. Toto rozhodnutie zásadne ovplyvnilo trh a bolo jednou z najdôležitejších správ tohto mesiaca v kryptosvete.

🧩 SEC formálne prijal žiadosť BlackRock Spot Bitcoin ETF na preskúmanie. Tento procedurálny krok naznačuje, že federálna agentúra sa bude žiadosťou vážne zaoberať. Žiadosť spoločnosti BlackRock o ponuku spotového ETF na BTC bola pridaná do oficiálneho spisu SEC-u v rámci procesu navrhovaných zmien a pravidiel. Blackrock je tak znovu o čosi bližšie k vytvoreniu tohto ETF, ktorý by sprístupnil investovanie do kryptomien nielen širokej mase bežných investorov ale aj veľkým inštitucionálnym investorom.

Krypto Mix – index najlepších svetových kryptomien, ktorý je aktívne spravovaný na dosiahnutie optimálneho pomeru výnosu a volatility dosiahol v mesiaci JÚL výnos -1,13 % a za obdobie od januára 2023 je zhodnotenie na úrovni 61,19 %.

V prípade kryptomien zaradených do našej stratégie pozorujeme rôznorodé výsledky, kde niektoré ceny mierne klesajú. Na druhej strane, máme aj niekoľko kryptomien, ktoré veľmi úspešne rástli, a to najmä vďaka silnému fundamentu a súdnemu procesu spojenému s kryptomenou Ripple, ktorú máme taktiež v našom portfóliu. Maker je ďalšou kryptomenou, ktorá nám priniesla pozitívne výsledky a udržuje sa na solídnom mieste v našom portfóliu. 

V Krypto Mixe stále dbáme na obozretnosť a dôkladný výberový proces, aby sme zabezpečili stabilitu a rast pre našich investorov. Dôsledne sledujeme vývoj na trhu kryptomien a sme vždy pripravení prispôsobiť sa novým podmienkam.

Všetky informácie a analýzy uvedené v tomto článku sú vypracované spoločnosťou Convexional, poskytovateľom finančných analýz a investičných stratégií.

www.convexional.com