Skip to main content

Bitcoin vzrástol o 9.56 % voči EUR v júni a dosiahol najvyššiu hodnotu za posledný rok. BlackRock a Fidelity prejavujú zvýšený záujem o kryptomeny, čo prispieva k obnovenému optimizmu investorov. SEC podal žalobu na Binance a Coinbase kvôli porušeniu zákona o cenných papieroch.

🧩 Bitcoin voči EUR v júni vzrástol o 9.56 % (z 25466 na 27901.6) a uzavrel tak na najvyššej hodnote od júna 2022. Išlo o turbulentný mesiac, nakoľko SEC podal žalobu na jedny z najväčších kryptomien Binance a Coinbase. Utrpeli najmä kryptomeny, ktoré SEC v liste spomenul a označil ich ako akcie. Neskôr sa však sentiment na trhu zlepšil aj vďaka správam, že veľké finančné inštitúcie a banky prejavujú naďalej zvýšený záujem o tento sektor.

🧩 BlackRock, najväčší správca aktív na svete, podal žiadosť o vytvorenie vôbec prvého spotového bitcoinového ETF v USA. Taktiež spoločnosť Fidelity aktívne sleduje vývoj v oblasti kryptomien od roku 2014. Vďaka tomu, že veľké mená ako BlackRock a Fidelity a mnoho ďalších významných hráčov v sektore financií verejne prezentujú záujem o tento sektor, investori začínajú byť znovu optimistický. Časť reputačného rizika spojeného s vykonávaním akéhokoľvek druhu kryptoobchodu, ktoré bolo pre niektorých investorov mentálnou prekážkou by sa mohla začať vytrácať. 

🧩 SEC podal žalobu na burzu Binance a jej zakladateľa Changpenga Zhaoa, pričom ich obvinila z 13 prípadov porušenia zákona o cenných papieroch. Obvinenia zahŕňajú tvrdenia, že Zhao a Binance predávali neregulované cenné papiere zákazníkom v USA a nezákonne miešali finančné prostriedky zákazníkov s finančnými prostriedkami spoločnosti. Neskôr SEC podal ďalšiu žalobu aj na Coinbase.

Krypto Mix – index najlepších svetových kryptomien, ktorý je aktívne spravovaný na dosiahnutie optimálneho pomeru výnosu a volatility dosiahol v mesiaci JÚN výnos 5,69 % a za obdobie od januára 2023 je zhodnotenie na úrovni 63,04 %.

Prednedávnom sme urobili dôležité rozhodnutie v našom Krypto Mixe, kedy sme vylúčili dva tokeny – ADA a MATIC. Dôvodom bola nedávna hodnotiaca správa SEC, ktorá vyhlásila niektoré z tokenov obchodovaných na týchto burzách za tzv. cenné papiere. Toto vyvolalo určité nepokoje na trhu, a preto sme sa rozhodli jednať promptne a odstrániť tieto kryptomeny z našej ponuky.

Naše rozhodnutie sa ukázalo ako správne, pretože oba tokeny pokračujú vo svojom klesajúcom trende, prehlbujúc stratu pre investorov. Toto rozhodnutie nám pomohlo minimalizovať možné straty a dosiahnuť lepšie výsledky v našom portfóliu.

V Krypto Mixe stále dbáme na obozretnosť a dôkladný výberový proces, aby sme zabezpečili stabilitu a rast pre našich investorov. Dôsledne sledujeme vývoj na trhu kryptomien a sme vždy pripravení prispôsobiť sa novým podmienkam.