Skip to main content

Kryptomenový trh

Cena Bitcoinu v júni poklesla z  67 678,29 EUR na 62 678,29, čo predstavuje pokles o 6,03 %.

Kryptotrhy v júni 2024 poklesli najmä vplyvom zasadnutia americkej centrálnej banky, ktorá vyslovila neistotu ohľadom ďalšieho vývoja americkej ekonomiky a taktiež vplyvom negatívnych ekonomických dát, ktoré tiež naznačujú zhoršenie stavu ekonomiky.

Výkon bitcoinu však začína byť zatienený kryptomenami ako ethereum a solana, počas toho ako sa biznis okolo fondov obchodovaných na burze (ETF) s kryptomenami ako podkladovými aktívami v USA presúva z bitcoinu na ďalšie digitálne aktíva. Po schválení ETF na bitcoin a možnom finálnom schválení aj ETF na ethereum prekladajú manažéri ETF aj žiadosti na SEC o schválenie ETF s podkladovým aktívom solana.

Solana a Ether

Na rozdiel od toho Bitcoin zaujal pozornosť začiatkom roku 2024, keď boli uvedené do prevádzky prvé spotové ETF pre najväčšie digitálne aktívum bitcoin. Produkty od spoločností ako BlackRock Inc. a Fidelity Investments zaznamenali veľký prílev, vďaka čomu bitcoin v marci dosiahol rekordných 73 798 USD, ale dopyt a aj rast ceny sa odvtedy spomalil.

Výhľad na najbližšie mesiace vývoja trhu je však pozitívny nakoľko očakávané schválenie ďalších ETF s kryptomenami ako podkladovými aktívami vie prilákať vysoký záujem nielen ľudí, ktorí majú o kúpu digitálnych aktív záujem ale aj fondy, pre ktoré je nákup ETF legislatívne jednoduchší alebo majú záujem vykonávať takzvanú arbitráž medzi nesúladom ceny ETF a jej podkladového aktíva.

Podľa Galaxy Digital Holdings LP a Fundstrat Global Advisors LLC môžu tieto ETF v ďalších piatich mesiacoch prilákať čistý prílev 5 miliárd USD. V porovnaní s bitcoin ETF, ktoré sa od januára schváli s čistým prílevom 14,5 miliardy dolárov. Preto existuje viacero názorov, že sentiment okolo spustenia ethereum ETF je príliš negatívny, čo prezentoval aj vedúci oddelenia stratégie digitálnych aktív spoločnosti Fundstrat Sean Farre.

Významnejšie novinky o kryptomenách v portfóliu:

Spoločnosť Transak, popredný poskytovateľ infraštruktúry pre web3 platby, v júni
oznámila očakávanú spoluprácu so spoločnosťou Uniswap Labs, tvorcom významnej peňaženky na kryptomeny. Táto spolupráca umožňuje používateľom plynulý a intuitívny vstup na trh, čím sa zjednodušuje prístup k decentralizovaným financiám (DeFi). Toto partnerstvo medzi spoločnosťami Transak a Uniswap pomáha prekonať byrokraciu a poskytnúť používateľom možnosť bezproblémového nákupu kryptomien priamo prostredníctvom peňaženky Uniswap s rozsiahlou škálou globálnych a lokálnych platobných metód poháňaných spoločnosťou Transak.

Cena tokenu Chainlink za posledných 24 hodín vzrástla o 5,05 % na 14,27 USD. Za
posledný týždeň zaznamenala spoločnosť LINK nárast o viac ako 7,0 %, keď sa posunula z 13,34 USD na súčasnú cenu. V súčasnosti je historické maximum tohoto tokenu 52,70 USD. Jedným z hlavných dôvodov je pravdepodobne to, že Alaska Gold Rush oznámila integráciu Chainlink CCIP v rámci hlavných sietí BNB Chain a Polygon. Chainlink CCIP je priemyselný štandard pre bezpečnú interoperabilitu medzi reťazcami. Spoločnosť Alaska Gold Rush uviedla, že bude využívať funkciu ľubovoľného zasielania správ Chainlink CCIP na prevody medzi reťazcami v rámci svojich herných tokenov CARAT. To by im umožnilo používať token CARAT vo viacerých blockchainových sieťach.

27. a 28. júna investičné spoločnosti VanEck a 21Shares podali Komisii pre cenné
papiere a burzy USA (SEC) žiadosť o založenie ETF Spot Solana. Tieto oznámenia odvtedy pomohli rastu ceny SOL o približne 11 % na úroveň 150 USD. Časť týchto ziskov je spôsobená nádejou, že SEC môže v najbližších mesiacoch schváliť Spot Solana ETF. Napríklad Eric Balchunas, senior analytik ETF agentúry Bloomberg, vidí možnosť schválenia takéhoto produktu v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov, a to aj napriek tomu, že SEC vo svojich žalobách proti Binance a Coinbase kategorizovala SOL ako cenný papier.

Krypto Mix v mesiaci apríl

Krypto Mix – index najlepších svetových kryptomien, ktorý je aktívne spravovaný na dosiahnutie optimálneho pomeru výnosu a volatility dosiahol v mesiaci JÚN výnos -10,38 % a za obdobie od januára 2024 je zhodnotenie na úrovni 31,27 %.

Jún nebol najlepším mesiacom pre trhy, čo sa odzrkadlilo aj vo výkonnosti kryptomien v našej databáze. Ak nerátame stablecoiny a TRX (ktoré rástlo z regulatórných príčin v Číne), klesali všetky kryptomeny. V top 10 najviac rastúcich (aj keď klesali) kryptomien sú 3 kryptomeny, ktoré sú aj reálne nakúpené v portfóliu. Naopak v top 10 najviac klesajúcich kryptomien nemáme ani jednu v portfóliu.

V Krypto Mixe stále dbáme na obozretnosť a dôkladný výberový proces, aby sme zabezpečili stabilitu a rast pre našich investorov. Dôsledne sledujeme vývoj na trhu kryptomien a sme vždy pripravení prispôsobiť sa novým podmienkam.

Všetky informácie a analýzy uvedené v tomto dokumente sú vypracované spoločnosťou Convexional, ktorá zabezpečuje poradenstvo pri výkone Investičnej stratégie Krypto Mix.

www.convexional.com

Nasledujúci článok