Skip to main content

Bitcoin v marci vzrástol o 23% a to aj napriek obavám z krachu dvoch veľkých bánk s prepojením na kryptomeny, Silvergate a Signature Bank. Predstava, že Fed musel rozšíriť svoju súvahu a pridať likviditu, Bitcoinu a kryptomenám ako takým prospela. Nedávne náznaky, že Fed sa možno blíži ku koncu cyklu zvyšovania sadzieb, boli pre Bitcoin tiež pozitívne. Aj menej dramatické zvýšenie sadzieb v 2. štvrťroku 2023 môže podporiť hodnotu krypta.

Ďalší potenciálny problém by mohla byť žaloba najväčšej kryptoburzy Binance. Jedným z hlavných problémov v žalobe Binance je, že sa úmyselne snažila vyhnúť americkým predpisom tým, že americkým zákazníkom umožňovala nelegálne nákupy a obchody prostredníctvom VPN a iných taktík, ktoré by neprezradili ich polohu. V žalobe CFTC sa tiež tvrdí, že platforma neurobila dostatočné opatrenia na boj proti potenciálnemu praniu špinavých peňazí a ďalším trestným činom, na ktoré by mohla byť použitá.

Nedávny chaos v spoločnostiach ako FTX pravdepodobne posmelil regulačné orgány. Vzhľadom na tieto krachy a bankroty je pre regulačné orgány oveľa jednoduchšie začať takéto konanie. Odborníci však tvrdia, že takéto regulačné opatrenia pravdepodobne celkovo nepoškodia trh s kryptomenami. To potvrdzuje aj reakcia trhu, ktorý na tieto správy nijako výrazne nezareagoval.

Pozitívnou správou za rastom BTC môže byť aj nárast počtu majiteľov. Od začiatku 1. štvrťroka 2023 sa metrika celkového počtu držiteľov BTC zvýšila o viac ako 2.15 milióna na 45.74 milióna, čo predstavuje nárast o 5%. Čím je táto základňa väčšia, tým by volatilita BTC mohla postupne klesať.

Krypto Mix – index najlepších svetových kryptomien, ktorý je aktívne spravovaný na dosiahnutie optimálneho pomeru výnosu a volatility dosiahol v mesiaci marec výnos 15,2%.  

Priebežným mesačným sporením znižujete volatilitu svojej investície, čo je v prípade trhu kryptomien obzvlášť vhodný prístup. Nezabudnite preto svoj vklad pravidelne opakovať jednoduchým bankovým prevodom.