Skip to main content

Kryptomenový trh

Cena Bitcoinu v marci dokázala aj naďalej rásť a pripísala si výnos na úrovni 17,04%. Dokázala tak prekonať historické maximá a prekonať hranicu 70 tisíc USD po prvýkrát v histórií. Hlavným dôvodom je aj naďalej zvýšený dopyt po nových ETF, kde je podkladovým aktívum práve Bitcoin. Pomáha taktiež stále pozitívny sentiment na trhu alebo blížiaci sa halving.

Cena Bitcoinu dosiahla v novembri 2021 počas posledného cyklu vrchol na úrovni 69 000 USD. Potom v priebehu nasledujúceho roka klesla približne o 75 % a v novembri 2022 dosiahla minimum približne 16 000 USD, než sa začala zotavovať. Celkovo trvalo niečo vyše dvoch rokov, kým sa cena Bitcoinu vrátila na svoj predchádzajúci vrchol, ako je možné vidieť na grafe nižšie. Na porovnanie, zotavenie z predchádzajúcich dvoch poklesov trvalo približne tri roky, zatiaľ čo zotavenie z prvého veľkého poklesu trvalo približne jeden a pol roka.

Podľa názoru spoločnosti Grayscale Research sa teraz nachádzame v „strednej fáze“ ďalšieho býčieho trhu s Bitcoinom, v rámci ktorého by ceny mohli naďalej stúpať.

V marci 2024 dosiahli kladné výnosy aj mnohé tradičné aktíva. Na základe rizikovo upravených hodnôt (t. j. zohľadňujúcich volatilitu jednotlivých aktív) sa výkonnosť Bitcoinu pohybovala na vyššej hranici rozpätia a výnosy Etherea boli bližšie k stredu rozpätia.

Medzi najvýkonnejšie segmenty tradičných trhov aktív patrili minulý mesiac fyzické zlato, akcie mimo rozvinutých amerických trhov a akcie súvisiace s energetikou. Niektoré segmenty akciových trhov naviazané na nové technológie, ako napríklad biotechnológie, dosiahli slabšie výsledky ako širší trh. Prehľad výnosov jednotlivých tried aktív udávame nižšie v grafe.

Výnosy jednotlivých tried aktív - marec 2024

Jedným z dôvodov silnej výkonnosti trhov v minulom mesiaci mohli byť signály od hlavných centrálnych bánk, že úrokové sadzby smerujú k zníženiu. Podľa prieskumov agentúry Bloomberg sa očakáva, že všetky centrálne banky krajín G10 s výnimkou Bank of Japan budú v nadchádzajúcom roku znižovať úrokové sadzby. Tento výhľad posilnili rôzne udalosti z minulého mesiaca. Predstavitelia Fedu napríklad na svojom zasadaní 19. a 20. marca naznačili, že napriek prognóze silnejšieho rastu HDP a vyššej inflácie plánujú v tomto roku trikrát znížiť sadzby. Podobne v Bank of England žiadny predstaviteľ nepodporil zvýšenie sadzieb prvýkrát od septembra 2021 a 21. marca Švajčiarska národná banka nečakane znížila svoju základnú úrokovú sadzbu.

Ochota hlavných centrálnych bánk znižovať úrokové sadzby napriek silnejšiemu hospodárskemu rastu pravdepodobne prispela k zvýšeniu trhových inflačných očakávaní. Napríklad rozdiel medzi nominálnou a na infláciu naviazanou hodnotou amerických štátnych dlhopisov – tzv. zlomová inflácia – sa v tomto roku zvýšil v rôznych splatnostiach. Riziko vyššej inflácie môže naopak stimulovať dopyt po alternatívnych úložiskách hodnoty, ako je fyzické zlato a Bitcoin.

trhové inflačné očakávanie

Druhá najväčšia kryptomena Ethereum (ETH) pokračuje vo vylepšeniach svojho blockchainu. Aj napriek tomu ale ETH počas marca nedosahoval výkonnosť BTC a pomer ceny ETH/BTC klesol na najnižšiu úroveň od začiatku januára.

Ocenenie ETH mohlo byť brzdené poklesom trhových očakávaní v súvislosti so schválením spotového ETF na americkom trhu. Podľa predikcii na platforme Polymarket očakávania schválenia spotového ETF naviazané na ETH SECom do konca mája klesli na 21 % z približne 80 % v januári.

Očakávame, že vyhliadka na schválenie alebo zamietnutie spotového ETF ETH v rámci súčasnej vlny žiadostí bude v nasledujúcich dvoch mesiacoch dôležitým faktorom ovplyvňujúcim ocenenie ETH.

Pomer cien ETH/BTC

Krypto Mix v mesiaci január

Krypto Mix – index najlepších svetových kryptomien, ktorý je aktívne spravovaný na dosiahnutie optimálneho pomeru výnosu a volatility dosiahol v mesiaci MAREC výnos 14,45 % a za obdobie od januára 2024 je zhodnotenie na úrovni 59,20 %.

Prevažná časť trhu kryptomien v marci rástla, čo je aj vidieť na kryptomenách z  našej databázy. Najväčší rast aj naďalej zaznamenávajú kryptomeny zo sektoru Defi a Platform. Z top 5 najviac rastúcich kryptomien z databázy boli 2 z nich zaradené aj do portfólia a to Maker, ktorého rast bol až 88,7% a Solana, ktorá bola pridaná do portfólia len minulý mesiac a hodnota v tomto mesiaci vzrástla až o 62%.

V Krypto Mixe stále dbáme na obozretnosť a dôkladný výberový proces, aby sme zabezpečili stabilitu a rast pre našich investorov. Dôsledne sledujeme vývoj na trhu kryptomien a sme vždy pripravení prispôsobiť sa novým podmienkam.

Všetky informácie a analýzy uvedené v tomto dokumente sú vypracované spoločnosťou Convexional, ktorá zabezpečuje poradenstvo pri výkone Investičnej stratégie Krypto Mix.

www.convexional.com