Skip to main content

November bol výrazne pozitívnym mesiacom pre akcie, ako aj pre dlhopisy. Lepšie makroekonomické výsledky zlepšili sentiment na trhu, čo pomohlo aj rizikovejším aktívam.

Hlavnou správou bola ďalej klesajúca inflácia a to či už v US alebo v ÉU. To ďalej viedlo k zlepšovaniu očakávaní, čo sa týka poklesu úrokových sadzieb. Trh aktuálne už nacenil to, že sadzby dosiahli svoje maximum a to či už v prípade Fedu alebo ECB.

Dôležité teraz bude, ako rýchlo pôjdu sadzby dole. Podľa trhu, by Fed mohol znížiť sadzby už niekedy v prvom kvartáli 2024, pričom tomuto scenáru pripisuje pravdepodobnosť na úrovni 65%. Tieto očakávania mali za následok aj pokles sadzieb na vládnych dlhopisoch, ktoré v októbri pri 10-ročnej splatnosti v jednu chvíľu dosahovali až 5%. Aktuálne môžeme vidieť výnos pri 10-ročnom štátnom dlhopise US na úrovni 4,2%. 

Kryptomenový trh

Bitcoin v novembri nadviazal na silný októbrový rast a voči EUR vzrástol o 5,73 % (z 32.767,9 na 34.645,6). Aktuálne sa tak obchoduje na najvyššej úrovni od mája 2022. Dôvodom rastu bola najmä risk-on nálada investorov, ktorý sa nebáli nakupovať rizikovejšie aktíva, medzi ktoré patria aj kryptomeny.  

Popri náraste cien jednotlivých kryptomien sa zlepšil aj celý rad základných ukazovateľov v tomto odvetví. Napríklad hash rate Bitcoinu – meradlo celkového množstva výpočtového výkonu zabezpečujúceho sieť – dosiahol v novembri historické maximum.

Tento trend pripisujeme modernizácii ťažiarov pred budúcoročným Bitcoin halvingom, vyšším cenám tokenov (čo umožňuje ziskovú prevádzku aj starších strojov) a nadmernej ponuke relatívne nových ťažobných strojov.

Za zlepšujúci sa fundament považujeme aj rastúcu aktivitu stablecoinov. Za posledný mesiac sa agregovaná trhová kapitalizácia stablecoinov zvýšila o 4 miliardy USD.

Priemerný hash rate Bitcoinu (14D)

Postupne čoraz viac rastie záujem o kryptomeny. Napríklad otvorený záujem o futures na Bitcoin kótované na burze CME dosiahol v novembri rekordnú úroveň, čo pravdepodobne poukazuje na rastúcu aktivitu inštitúcií na trhu.

Krypto produkty obchodované na burze (ETP) – vrátane produktov založených na futures v USA a spotových produktov – mali ďalší mesiac čistého prílevu. Spoločnosť Grayscale research odhaduje, že globálny čistý prílev krypto ETP dosiahol v novembri 1,3 miliardy USD a za celý rok dosiahol 2,2 miliardy USD. 

CME bitcoin futures opent interest

Ministerstvo spravodlivosti v USA žiada od najväčšej krypto burzy Binance, pokutu až vo výške 4 miliardy USD. Dôvodom pokuty má byť údajne pranie špinavých peňazí, bankové podvody a porušenie sankcií. V prípade ak sa spoločnosť dohodne s ministerstvom spravodlivosti na spomínanej výške pokuty, pôjde o jednu z najväčších pokút v danom sektore. Aj napriek vysokej pokute však môže Binance pokračovať vo svojej činnosti, kde by mala zostať najväčšou burzou na svete s kryptomenami, čo sa týka objemu obchodov.   

Krypto Mix v mesiaci november

Krypto Mix – index najlepších svetových kryptomien, ktorý je aktívne spravovaný na dosiahnutie optimálneho pomeru výnosu a volatility dosiahol v mesiaci NOVEMBER výnos 8,14 % a za obdobie od januára 2023 je zhodnotenie na úrovni 91,12 %.

V prípade kryptomien, ktoré sú zaradené do našej databázy môžeme vidieť u väčšiny pozitív výnos, ktorý u veľa z nich dosahoval dvojciferné hodnoty. V top 10 najziskovejších sa v novembri umiestnili kryptomeny len z dvoch sektorov a to hlavne Defi, ktorý doplnili 3 kryptomeny zo sektoru Platform. To isté môžeme vidieť aj v prípade rizikovosti meranou štandardnou odchýlkou respektíve pri sharpe ratio. 

Výnos stratégie za mesiac november bol na úrovni 8,14% a nadviazal tak na predošlí najlepší mesiac v roku. Tentokrát dokázal Krypto Mix poraziť aj benchmark, ktorým je Bitcoin s výnosom 5,07%. Výsledný rozdiel a teda alpha predstavuje 3,07%. Až 6 kryptomien v portfóliu malo lepší výnos ako Bitcoin, pričom najväčší výnos mal Uniswap, zo sektoru Defi, ktorého mesačný výnos bol 38,83%.  

V Krypto Mixe stále dbáme na obozretnosť a dôkladný výberový proces, aby sme zabezpečili stabilitu a rast pre našich investorov. Dôsledne sledujeme vývoj na trhu kryptomien a sme vždy pripravení prispôsobiť sa novým podmienkam.

Všetky informácie a analýzy uvedené v tomto dokumente sú vypracované spoločnosťou Convexional, ktorá zabezpečuje poradenstvo pri výkone Investičnej stratégie Krypto Mix.

www.convexional.com