Skip to main content

Prehľad udalostí z kryptomenového trhu za posledný týždeň

Bezplatná registrácia

🧩 Halving Bitcoinu prebehol nedávno bez väčších vplyvov na trh kryptomien, čo bolo čiastočne spôsobené víkendovou likviditou a samotnou udalosťou, ktorá nemá v krátkodobom horizonte významný vplyv na cenu. Avšak od halvingu investori prejavujú väčšiu dôveru, čo sa prejavuje v miernom raste ceny Bitcoinu a lepšej nálade na trhu s altcoinmi.

🧩 Bitcoin sa držal stabilne okolo 63 700 USD po štvrtom halvingu. Pred samotným halvingom klesol na 59 685 USD následne sa zotavil a opäť sa dostal nad 65 000 USD.

🧩 Halving spôsobil zníženie odmeny za vyťažený blok. To môže viesť k rastu cien, no aj k problémom pre menších ťažiarov. Očakáva sa, že v nasledujúcich mesiacoch môžeme vidieť rast cien, ale stále je potrebné brať do úvahy aj možné korekcie.

🧩 Halving Bitcoinu ukazuje novým používateľom, že „kód je nakoniec zákon“ v kryptosvete. Aj keď CEO spoločnosti Tether Paolo Ardoino tvrdí, že halving nemusí okamžite ovplyvniť cenu BTC, očakáva, že príchod ETF na Bitcoin prinesie do kryptosveta nových hráčov.

🧩 Po halvingu sa poplatky za transakcie Bitcoinu výrazne znížili, pričom transakcie s priemernou prioritou teraz stoja 8,48 dolárov a transakcie s vysokou prioritou 9,32 dolárov. Priemerná cena sa počas prvých dní po halvingu zvýšila na viac ako 146 dolárov za transakciu s priemernej prioritou a 170 dolárov za transakciu s vysokou prioritou.

🧩 Bitcoinové veľryby nakúpili takmer 20 000 BTC do svojich držieb, keď top kryptomena na chvíľu klesla pod 60 000 dolárov kvôli obavám z vojenskej eskalácie medzi Iránom a Izraelom. Tieto nákupy možno spustili rýchly návrat ceny Bitcoinu nad 65 000 dolárov z nočných minimálnych hodnôt 59 600 dolárov.

🧩 CoinShares uvádza, že ťažiari čelia významnému nárastu nákladov v dôsledku halvingu, kedy sa náklady na elektrinu a výrobu Bitcoinu takmer zdvojnásobia. Súčasne zdôrazňuje, že ťažiari môžu presunúť svoj zameranie na umelú inteligenciu (AI) na energeticky zabezpečené lokality po halvingu, čo môže zvýšiť ich príjmy.

🧩 Bitcoin stále testuje odhodlanie obchodníkov. Očakáva sa, že v nadchádzajúcich týždňoch sa bude cena Bitcoinu obchodovať vo veľmi výhodnom rozmedzí a ponúkne príležitosť na kúpu.

🧩 Hunter Horsley z Bitwise predpovedá zvýšenie držby bitcoinových ETF správcovskými spoločnosťami kvôli rastúcemu dopytu a trhovej dynamike, čo svedčia aj piatkové čisté prílivy do ETF po piatich po sebe idúcich dňoch odlivov. ETF od spoločnosti BlackRock, iShares Bitcoin Trust (IBIT), sa približuje počtom držaných BTC k ETF od spoločnosti Grayscale a môže v pomerne krátkej dobe predbehnúť GBTC a stať sa najväčším bitcoinovým fondom na svete.

🧩 Dopyt po Bitcoin ETF’s sa spomalil po tom, ako dosiahol svoj štvrtý „halving“. Hoci špičkové ETF na spot Bitcoin pôvodne zaznamenali prílevy, ktoré výrazne prevýšili dennú produkciu z ťažby, dopyt sa zdá ustáluje. Najnovší vývoj naznačuje, že aktuálny úpadok môže byť skôr dôsledkom globálnych geopolitických rizík a poklesu na trhu s akciami, než priamym dôsledkom halvingu Bitcoinu.

🧩 Grayscale predstavuje novú mini verziu svojho Bitcoin ETF s výrazne nižšími poplatkami, čím sa stáva najvýhodnejšou voľbou na trhu s spotovými bitcoinovými ETF. Ich nový Bitcoin Mini ETF ponúka poplatky takmer desaťkrát nižšie ako súčasný Grayscale Bitcoin Trust, čím sa stáva jedným z najlacnejších ETF na trhu.

Bezplatná registrácia
Nasledujúci článok