Skip to main content
Peter Dendis, Crypto Advisor

Jún začal pre kryptomenový svet naozaj búrlivo, keď v centre pozornosti skončili dve gigantické platformy – Binance a Coinbase. Tieto platformy, ktoré predstavujú základný stĺpec krypto komunity, čelia obvineniam zo strany Komisie pre cenné papiere a burzu (SEC), ktoré ich obvinili z nelegálnej činnosti, ako neregistrované burzy, maklérov a clearingových agentúr.

Podľa Garyho Genslera, predsedu SEC, je dôležité dodržiavať pravidlá, a to aj v prípade, ak sa nám nepáčia alebo by sme uprednostňovali iné.

"Jednoducho nemôžete ignorovať pravidlá, pretože sa vám nepáčia alebo by ste uprednostňovali iné: dôsledky pre investičnú verejnosť sú príliš veľké" zdôraznil Gensler.

Základnou otázkou, ktorá vznikla, je, či kryptomeny sú cenné papiere, ako sú akcie a dlhopisy, alebo tovar, ako je pšenica a olej, alebo sú niečo úplne iné. Na túto otázku neexistuje konsenzus, ale odpoveď na túto otázku má veľký význam. Ak sú kryptomeny cennými papiermi, SEC má nad nimi právomoc nad nimi, ak nie, nemá.

Tieto obvinenia mali významný vplyv na trh kryptomien. V deň oznámenia obvinení cena Bitcoinu klesla, no neskôr sa opäť skoro úplne zotavila. Súčasne sa objavili správy o odlive investícií z platformy Binance. Zároveň môžu mať tieto obvinenia značné dôsledky pre oboch gigantov kryptosveta. Binance by mohol úplne opustiť americký trh a Coinbase, ktorý má veľkú základňu zákazníkov v USA, by mohol čeliť ešte väčším problémom, ktoré by mohli mať významný negatívny dopad a dokonca by mohli viesť k jeho zániku.

Hoci tieto udalosti môžu vzbudzovať obavy a neistotu, je dôležité si uvedomiť, že sú to sú prirodzené veci a trh sa tým zlepšuje, hľadá si svoju cestu a pochopenie medzi technológiou a regulátormi na celom svete. Je pravda, že sa musíme vyrovnať so zmenami, ale kryptomeny a blockchainová technológia majú stále značný potenciál.

Pre investorov je dôležité mať na pamäti, že tieto udalosti by mali slúžiť ako pripomienka, že cesta k hlavnému prúdu nie je bez prekážok. Z tohoto dôvodu je potrebné vykonávať dôkladné due diligence pred tým, ako zveríte svoje ťažko zarobené peniaze akejkoľvek platforme. Transparentnosť a dodržiavanie predpisov by mali byť nerozlučnými požiadavkami. Požadovanie zodpovednosti od spoločností, s ktorými sa zaoberajú, je kľúčové v odvetví, kde je dôvera rozhodujúca.

Výsledok týchto obvinení zo strany SEC voči Binance a Coinbase určí smerovanie trhu s kryptomenami. Je to budík pre investičnú komunitu aj lídrov priemyslu, ktorý zdôrazňuje urgentnú potrebu zodpovedných postupov, dodržiavania predpisov a neúnavného záväzku chrániť investorov. Len tým, že sa týmito otázkami zaoberáme priamo, môže priemysel kryptomien znova získať dôveru, ktorá je pre jeho dlhodobý úspech kľúčová.

Peter Dendis

Peter Dendis

Crypto Advisor

Peter je spoluzakladateľom viacerých startupov a projektov a v kryptosvete pôsobí už od roku 2016. Úspešne zamenil viac ako 30 miliónov eur do krypta a je súčasťou viacerých úspešných krypto projektov.