Bitcoin prešiel svojím štvrtým halvingom 19.apríla niečo po 20:09 ET, čo znamená, že emisia nových bitcoinov sa znížila na približne 3,125 každých desať minút. Halvingy budú pokračovať až do približne roku 2140, keď bude ťažba Bitcoinu ukončená.
Halving Bitcoinu možno najlepšie vnímať ako symbolickú udalosť, ktorá ilustruje hodnotu Bitcoinu na pozadí relatívne vysokých inflačných mier.
Znížením odmeny za vytváranie nových blokov v blockchaine – náročný proces vyžadujúci energeticky náročné počítače – sa teoreticky znižuje podnet na vytváranie nových bitcoinov. Halving preto historicky vyvolal dodávateľské šoky, ktoré zase vyvolali väčší záujem a špekulácie. Podľa výskumu poradenskej spoločnosti CoinLedger v šiestich mesiacoch po posledných dvoch halvingoch sa hodnota BTC zvýšila o 51 % a 83 %. Samozrejme, hodnota bitcoinu v tých časoch bola ďaleko od toho, čo je dnes: v roku 2016 bol jeden BTC hodnotný 650 dolárov a v roku 2020 8 572 dolárov.
Čo sa udialo počas tohoto halvingu?
Po halvingu je denná tvorba nových bitcoinov približne 3.125. Tieto halvingy sa konajú po každých 210 000 overených blokoch, teda približne každé štyri roky a boli zahrnuté do pôvodného návrhu siete, keď bola spustená v januári 2009.
Samotný halving je na začiatku skôr nezaujímavý pre väčšinu investorov, no okamžitý dopad pocítili najmä ťažiari Bitcoinu, ktorí vidia zníženie svojich odmien za blok o polovicu, ovplyvňujúc ich ziskovosť a potenciálne vedúc k zmenám v odvetví ťažby kryptomeny. Tento vnútorný deflačný mechanizmus vytvára potenciálny dlhodobý nátlak na rast ceny Bitcoinu.
Množstvo obchodov s Bitcoinom obvykle najviac stúpa 60 dní pred halvingom, keď sa zvyšuje záujem a ceny nabierajú na dynamike,“ hovorí Megan Stals, analytička trhu na obchodnej platforme Stake.
Čo bude ďalej?
Bitcoin halving je rozhodujúca udalosť, ktorá historicky signalizuje zmenu na trhu a obvykle spúšťa bullish trend v nasledujúcich mesiacoch. Ako sa halving približoval, vzrušenie stúpalo, čo naznačovalo pokračovanie — aj keď trochu stíšené — vzostupnej trajektórie. Napriek krátkodobým predpovediam o volatilite cien v krypto komunite, zostáva optimizmus ohľadom dlhodobého potenciálu ceny Bitcoinu.
Po predchádzajúcich halvingoch ceny často klesali pred dosiahnutím nového vrcholu približne 220 až 240 dní. Halving je často zobrazený ako krátkodobá udalosť, ale môže trvať niekoľko mesiacov, kým sa prejavia všetky účinky.
Vstup inštitucionálnych hráčov zmenil celkové návyky bitcoinových investorov, pričom sa stávajú čoraz dôležitejšími dlhodobí držitelia, keďže množstvo bitcoinov držaných na burzách je na päťročnom minime. Ak by sa tento trend udržal, zásoba bitcoinov by sa stala čoraz menej likvidnou, vytvárajúc pôdu pre zúženie ponuky a následne možný prudký nárast ceny, hovoria analytici 21Shares.
Záver
Ako sa trh prispôsobuje novým dynamikám a ťažiarom, ktorí sa prispôsobujú zníženým odmenám za blok, investori by mali očakávať zvýšenú volatilitu v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. Táto volatilita môže priniesť zaujímavé príležitosti aj riziká pre tých, ktorí sa snažia získať expozíciu na Bitcoin.
Zatiaľ, čo si trh hľadá novú rovnováhu, treba byť pripravení na túto volatilitu.