Skip to main content

Kryptomenový trh

Bitcoin otvoril august na cene približne 59 000 EUR, avšak v priebehu mesiaca zaznamenal výrazné cenové pohyby. Nakrátko sa dostal pod 50 000 EUR za coin, čo je od schválenia bitcoinových ETF prvýkrát, čo klesol pod túto úroveň. No ku koncu mesiaca jeho cena mierne posilnela a uzavrel na cene okolo 53 000 EUR, čo predstavuje medzimesačný pokles približne o 10.5%.

Trh reagoval na mierne negatívne makroekonomické správy a pokles dopytu. Pretrvávajúci zvýšený záujem inštitucionálnych investorov o toto aktívum však nestačili na dosiahnutie výnosu. Nálada na trhu bola ovplyvnená zväčša výsledkovou sezónou za 2. štvrťrok, kedy nezažiarili ani technologické spoločnosti a mnohé z nich čelili dvojcifernému poklesu cien akcií. Nehovoriac o ďalšej eskalácii konfliktu na Blízkom východe. 

Ethereum začínalo mesiac na 3 000 EUR a uzavrelo na 2 300 EUR, čo je pokles približne o 24 %. Tieto straty boli spôsobené hlavne externými faktormi, ako sú regulačné tlaky a trhové neistoty.

Okrem výrazného poklesu cien hlavných kryptoaktív, teda bitcoinu a etherea, bol uplynulý mesiac sprevádzaný aj ďalšími aspektami.  

V auguste došlo k významnému nárastu kyberútokov, vrátane phishingových incidentov, ktoré spôsobili straty vo výške viac ako 310 miliónov dolárov. Najväčšie útoky zasiahli Bitcoin a stablecoin Dai, čo viedlo k strate dôvery medzi investormi a zvýšenej volatilite na trhu. 

Binance a jej stablecoin BUSD čelili pokračujúcej regulačnej kontrole, čo viedlo k poklesu ich trhovej kapitalizácie. Tento tlak zo strany regulačných orgánov ovplyvnil likviditu na trhu a spôsobil, že investori boli obozretní pri obchodovaní s kryptomenami. 

V auguste sa Uniswap dostal do popredia vďaka dôležitej regulácii. Americká CFTC (Commodity Futures Trading Commission) udelila Uniswap Labs pokutu vo výške 175 000 dolárov za nezákonné ponúkanie transakcií na maržu s derivátmi, ktoré neboli registrované na zmluvnom trhu. Táto udalosť mala výrazný dopad na trh a spôsobila nárast ceny UNI o 6 %, čo poukazuje na rastúci záujem investorov aj napriek regulačným prekážkam.

Zvyšné krypto aktíva pokračovali v rozširovaní svojich služieb, naväzovaniu nových partnerstiev a rozširovanie ekosystémov.  

Arbitrum v auguste upútalo pozornosť vďaka tomu, že sa jeho natívny token ARB dostal do platformy na poskytovanie custody služieb. To zvýšilo jeho adopciu a obchodnú aktivitu. Arbitrum je tiež zapojený do viacerých DeFi partnerstiev, ktoré prispievajú k jeho rastúcej popularite v ekosystéme Ethereum  

Ďalšie, ako AAVE, Solana alebo Polygon čelili množstvu kybernetickým útokom.  

Aave čelilo kybernetickým hrozbám, ktoré spôsobili stratu okolo 56 000 dolárov. Tento útok opäť upozornil na bezpečnostné riziká v DeFi sektore, no zároveň Aave rýchlo reagovalo a posilnilo svoje bezpečnostné opatrenia, čo pomohlo obnoviť dôveru v ekosystém a nakoniec za mesiac august narástlo na hodnote o takmer 20%, zatial co ostatné altcoiny zaznamenali podobnú volatilitu ceny, no smerom nadol.

Sieť Polygon bola vystavená phishingovému útoku, ktorý zasiahol niektoré jej používateľské služby. Tento útok spôsobil dočasné narušenie, ale platforma rýchlo obnovila svoje operácie a implementovala nové bezpečnostné opatrenia. 

August nebol na kryptotrhoch priaznivým mesiacom. Mnohé meny a kryptomenové fondy špekulujúce len na rast vymazali všetky zisky z prvého štvrťroka a väčšina z nich sa dokonca dostala do záporného pásma. Jediným ťahúňom tohto roka tak zostáva bitcoin, ktorý od začiatku roka zvýšil svoju trhovú kapitalizáciu o 400 miliárd USD a jeho dominancia dosiahla takmer 57 %.  

Bitcoin tvorí viac ako polovicu celého trhu. Podobnú situáciu sme zažili v roku 2020, v čase medzi halvingom a silným rastovým trendom. Ak sa bude história opakovať, môžeme do konca roka opätovne očakávať začiatok silného rastového trendu.

Krypto Mix v mesiaci apríl

Krypto Mix – index najlepších svetových kryptomien, ktorý je aktívne spravovaný na dosiahnutie optimálneho pomeru výnosu a volatility dosiahol v mesiaci AUGUST výnos -16,84 % a za obdobie od januára 2024 je zhodnotenie na úrovni 6,7 %.

Výnos za mesiac august bol –16.84%, čo je horší výsledok ako je náš benchmark bitcoin, ktorý za dané obdobie poklesol o 10.92%. Za poklesom stoja najmä horšie výsledky ETH a ARB, ktoré poklesli o vyše 20% a taktiež fakt, ze poklesy znášajú altcoiny horšie ako Bitcoin, čo prispelo taktiež k výsledku portfólia. Pozitívne však k výkonnosti portfólia prispela výkonnosť AAVE, ktorá vzrástla o takmer 20%.

V Krypto Mixe stále dbáme na obozretnosť a dôkladný výberový proces, aby sme zabezpečili stabilitu a rast pre našich investorov. Dôsledne sledujeme vývoj na trhu kryptomien a sme vždy pripravení prispôsobiť sa novým podmienkam.

Všetky informácie a analýzy uvedené v tomto dokumente sú vypracované spoločnosťou Convexional, ktorá zabezpečuje poradenstvo pri výkone Investičnej stratégie Krypto Mix.

www.convexional.com

Nasledujúci článok