Skip to main content

🧩 Mesiac september sa štatisticky považuje za najhorší mesiac v roku, čo sa týka výkonnosti akciového trhu. Aj tento rok bol september jeden z tých horších mesiacov, kedy klesali ceny takmer všetkých tried aktív.

Dôvodom poklesu boli najmä rastúce obavy z inflácie. Tá síce už nie je na tak vysokých úrovniach akú sme mohli vidieť minulý rok, avšak aktuálna úroveň je stále násobne vyššia, ako je cieľ centrálnych bánk. Za posledné mesiace sme si zvykli na rýchle tempo poklesu inflácie, avšak to sa zdá byť už minulosťou. Jedným z dôvodov je to, že sa vytráca bázický efekt. To však nie je žiadna novinka a väčšina ekonómov s tým aj počítala.

Ďalší dôvod na pomalší pokles inflácie a dokonca možno aj jej opätovný rast, je kvôli rastu cien energií. Ropný kartel OPEC naďalej znižuje svoju ťažbu aby znížil ponuku ropy na trhu a tak zvýšil jej cenu. Cena ropy Brent tak v septembri bola až na 99,56 USD a bola tak blízko prekonaniu psychologickej hranice 100 USD.  

🧩 Trh s kryptomenami v septembri aj naďalej vykazuje nízke známky života, podobne ako v posledných mesiacoch. Spotový objem je na 4,5-ročnom minime, čo je poháňané relatívne nízkou volatilitou na trhu v porovnaní s bežnou volatilitou na tomto trhu. Zdá sa, že do kryptomien neprúdi žiadny alebo len málo nového kapitálu, a to najmä od retailových investorov, nakoľko sa nachádzame v prostredí makro neistoty a vysokých úrokových sadzieb.

O trh s kryptomenami sa teraz starajú najmä zarytí nadšenci tohto aktíva. Pozitívnym aspektom však je, že sa zdá, že títo zarytí krypto nadšenci hromadia krypto vrátane Bitcoinu a Etherea, keďže percentuálny podiel týchto kryptomien na burzách zostáva medzimesačne na klesajúcej trajektórii. To v jednoduchosti znamená, že ponuka objemu BTC a ETH, ktorý bol na obchodovanie sa postupne znižuje a prevádza do peňaženiek za účelom dlhodobého držania. 

🧩 Absencia nového kapitálu a špekulatívneho obchodovania znamená, že ceny sa nepohybujú tak rýchlo a ľahko, aj keď sa objavia pozitívne správy. Prejavilo sa to aj v priebehu augusta, keď najväčší správca kryptoaktív Grayscale vyhral súdny spor proti Komisii pre cenné papiere a burzy, čím fakticky prinútil agentúru, aby preskúmala žiadosť Grayscale o premenu jej bitcoinového trustu na ETF.

Toto súdne rozhodnutie sotva pohlo cenami kryptomien, hoci rozhodnutie je pre trh značne pozitívne a zdôrazňuje súčasnú vyčerpanú povahu kryptomien. 

 

Tok do verejne kótovaných bicoinových fondov

Krypto Mix – index najlepších svetových kryptomien, ktorý je aktívne spravovaný na dosiahnutie optimálneho pomeru výnosu a volatility dosiahol v mesiaci SEPTEMBER výnos 6,85 % a za obdobie od januára 2023 je zhodnotenie na úrovni 52,10 %.

Aj napriek malému prílevu nových peňazí na trh s kryptomenami, dokázala väčšina kryptomien zaradených do našej databázy rásť.  Len 5 kryptomien skončilo za september v záporných číslach pričom sa nejednalo o veľké straty. Zvyšok dokázal rásť a našli sa aj prípady, ktorých výnos dosahoval dvojciferné číslo. V portfóliu pritom boli dve najviac rastúce z celej databázy a to kryptomeny Maker (výnos 37,1%) a Chainlink (výnos 44%). V prípade sektorov sa najviac darilo sektoru Defi, ktorý má až 6 kryptomien v top 10. 

V Krypto Mixe stále dbáme na obozretnosť a dôkladný výberový proces, aby sme zabezpečili stabilitu a rast pre našich investorov. Dôsledne sledujeme vývoj na trhu kryptomien a sme vždy pripravení prispôsobiť sa novým podmienkam.

Všetky informácie a analýzy uvedené v tomto dokumente sú vypracované spoločnosťou Convexional, ktorá zabezpečuje poradenstvo pri výkone Investičnej stratégie Krypto Mix.

www.convexional.com

Nasledujúci článok