Solana je blockchainová kryptomena a platforma navrhnutá na podporu rýchlych a nízkonákladových transakcií a decentralizovaných aplikácií (DeFi). Jej kľúčovými vlastnosťami sú vysoká rýchlosť, škálovateľnosť a nízke transakčné poplatky. Solana využíva vlastnú kryptomenu s názvom SOL a stala sa populárnou vo svete kryptomien pre svoju technologickú inováciu a schopnosť hostiť rôzne projekty a smart kontrakty na svojom blockchaine.
Solana (SOL) predstavuje vysoko výkonný blockchain typu Layer 1. Svojím vplyvom a popularitou sa zaradila medzi najpopulárnejšie kryptomeny po Ethereum (ETH) a Bitcoin (BTC).
Technológia
Solana bola navrhnutá tak, aby poskytovala rýchlu, bezpečnú a škálovateľnú infraštruktúru blockchainu bez toho, aby sa museli obetovať decentralizácia a bezpečnosť.
Táto sieť bola navrhnutá na spracovanie až 65 000 transakcií za sekundu (TPS), čo je oveľa viac, než dokáže väčšina iných blockchainov (pre lepšiu predstavu Visa má približne 24k TPS).
Hlavným technologickým rozdielom je implementácia „Proof of History“, čo je metóda zaznamenávania času v sieti, ktorá umožňuje rýchlejšie a efektívnejšie overovanie transakcií.
Kryptomena (SOL)
SOL sa používa na zaplatenie transakčných poplatkov a ako zábezpeka v Proof of Stake. Okrem toho, držitelia SOL môžu hlasovať o budúcnosti siete (governance token).
Tokenomics
Počiatočná ponuka SOL bola 500 miliónov tokenov. K januáru 2021, bola cirkulujúca dodávka okolo 270 miliónov. Inflácia tokenov je určená tak, aby stimulovala účastníkov siete k stakingu svojich tokenov.
Na začiatku bola inflácia nastavená na 8% p.a., pričom má klesať ročne o 15% až kým sa nedostane na infláciu na úrovni 1,5% p.a.
Tvorcovia kryptomeny SOL
Solana bola založená v roku 2017 skupinou softvérových inžinierov z Qualcomm, Intel a Dropbox. Hlavným zakladateľom a CEO je Anatoly Yakovenko, ktorý v minulosti pracoval pre Qualcomm. Ide teda o naozaj technicky skúsených ľudí, ktorý sa rozumejú problematike do hĺbky a nejedná sa o skupinu marketérov ani nič podobné. Práve tím za Solanou je jedna z najväčších výhod tejto kryptomeny.
Perspektívy a Riziká
Solana má veľký potenciál na to, aby sa stala jedným z hlavných hráčov v blockchainovom priestore. Avšak, stále existujú riziká. Hoci Solana ponúka vysokú priepustnosť a nízke transakčné poplatky, je stále pomerne mladá a neotestovaná sieť.
Ako každá technológia, aj Solana je náchylná na chyby a útoky, čo sa ukázalo v septembri 2021, keď sieť Solana bola na niekoľko hodín mimo prevádzky kvôli preťaženiu. Každá ale takáto chyba bola vyriešená a tým sa sieť robí postupne silnejšou a bezpečnejšou.
Regulácia
Riziko spojené s reguláciou je aktuálne to najvyššie riziko spojené so Solanou, nakoľko bola SECom označená ako jedna z tých, ktorú podozrievajú z toho, že ide o cenný papier.
Súdny spor XRP proti SECu, ktorých obviňoval taktiež z podobnej veci však neuspel, čo by mohlo Solane pomôcť.
Záver
Solana si prešla už veľa problémami, či už to boli výpadky siete, krach FTX alebo regulačné riziká. Aj napriek všetkému sa však vždy držala v top 10 kryptomien vzhľadom na trhovú kapitalizáciu. Taktiež pribúda počet transakcií ako aj počet aplikácií, ktoré developeri vyvíjajú na tomto blockchaine. Taktiež má silný tím developerov, ktorý sa vyznajú do hĺbky problematiky. Z toho dôvodu si myslíme, že Solana bude outperformovať väčšinu trhu.
Viac info:
Všetky informácie a analýzy uvedené v tomto dokumente sú vypracované spoločnosťou Convexional, ktorá zabezpečuje poradenstvo pri výkone Investičnej stratégie Krypto Mix.
komentáre 3